
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Working Voltage | 18 V |
| Forward Current | |
| Forward Voltage | |
| Lifecycle Status | Active |
| Power Dissipation | 6.5 W |
| Peak Pulse Current | 51.4 A |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| case package | SMC |
| Reverse Recovery Time | |
| Breakdown Voltage | 20 V |
| Max Reverse Leakage Current | |
| Clamping Voltage | 29.2 V |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Reverse Voltage (DC) |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
